Українські географи вкотре долучилися до реалізації глобальної ініціативи Міжнародного географічного союзу (МГС) GeoNight, яка підтримується й низкою інших авторитетних міжнародних організацій.
12 квітня 2024 р. Інститутом географії НАН України у рамкахцієї ініціативи проведено науковий онлайн-форум: «Функціональні ареали в Україні: бачення для майбутнього». У цьому зібранні взяли участь директор Інституту географії НАН України Є. Маруняк, яка виконувала роль ведучого, почесний директор Інституту Л. Руденко, виконуючий обов’язки Президента Українського географічного товариства В. Олещенко, інші провідні вчені, фахівці з багатьох регіонів України. Від імені МГС учасників зібрання привітав один з координаторів цієї ініціативи М. Табусі.
З основними доповідями виступили віце-президент Товариства Юрій Палеха щодо бачення функціональності в оновленій Генеральній схемі планування території України, а також Григорій Підгрушний щодо метрополісних регіонів України як базових поліфункціональних компонентів її планувальної структури.
Було представлено й низку коротких повідомлень за результатами досліджень різноманітних проблем просторового розвитку та планування, оцінки наслідків російської збройної агресії, перспектив та шляхів ефективного відновлення, відбудови України.
Відбулася плідна фахова дискусія.
Учасниками Форуму було висловлено щиру вдячність організаторам за творчу підготовку та змістовне проведення наукового зібрання, засвідчено сподівання, що ця міжнародна ініціатива в подальшому набуде ще ширшої підтримки в Україні, що сприятиме подальшій її інтеграції до європейського та світового наукового й освітнього простору.
Цього ж дня, в рамках даної світової ініціативи відбувся також віртуальний міст Вільнюс-Київ за участі керівників Українського та Литовського географічних товариств, їх активу. Важливо, що це зібрання громадських організацій відбулося паралельно із зустріччю у Вільнюсі глав та інших керівників держав «регіону тримор’я».
Діючий керівник Українського географічного товариства В. Олещенко висловив щиру вдячність литовським колегам, усьому литовському народу, керівництву Литви за потужну підтримку, що надається ними нашій державі у цей буремний час, розповів про діяльність Товариства, українських географів в умовах російської збройної агресії, про підготовку до чергового з’їзду Товариства, про інші плани.
Учасники зібрання обмінялися думками щодо глобальних перспектив розвитку географічної науки та освіти за сучасних умов, можливих додаткових заходів для активізації виконання укладеної нашими громадськими організаціями у 2012 році угоди про співробітництво, стосовно узгодження дій, формування спільної позиції, узгодженої її реалізації під час проведення засідань Генеральної асамблеї Міжнародного географічного союзу та Міжнародного географічного конгресу у м. Дубліні (Ірландія) у серпні 2024 року. Литовські колеги побажали нашій державі, українським географам успіхів у боротьбі, у нашій роботі, засвідчили готовність до незмінної підтримку аж до нашої повної Перемоги, як і у повоєнному відновленні та відбудові усієї країни.