З глибоким сумом сповіщаємо, що 28 червня 2023 року, на 86-му році життя відійшов у вічність відомий вчений, географ, геоморфолог, освітянин, професор, багаторічний декан географічного факультету та завідувач кафедри геоморфології Львівського національного університету імені Івана Франка, Заслужений працівник освіти України, заслужений професор Львівського університету, Почесний член Українського географічного товариства Ярослав Софронович Кравчук.

Кравчук Я.С. народився 13 грудня 1937 року в с. Кустин Рівненської області, у 1958 році закінчив географічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка за спеціальністю фізична географія.

З 1961 року Ярослав Софонович працює у Львівському університеті на посадах інженера, старшого інженера, начальника геоморфологічної партії експедиції, начальника науково-дослідного сектору університету, доцента кафедри геоморфології, її багаторічного завідувача (більше 42 років, 1976–1987, 1990-2021), декана географічного факультету (більше 18 років, 1984–2002), за сумісництвом – професор Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Польща), з 1995 року – президент громадського благодійного «Еколого-географічного фонду».

Ярослав Софонович був видатним карпатознавцем, дослідником проблем природно-заповідної справи, українознавства, туризму. За період керівництва географічним факультетом він сприяв створенню 6 нових кафедр, зокрема раціонального використання природних ресурсів і охорони природи, географії України, ґрунтознавства і географії ґрунтів, туризму, політичної географії, конструктивної географії і картографії, запрошенню на постійну роботу на географічний факультет відомих вчених України, підвищенню авторитету львівської географії як в Україні, так і за її межами.

Кравчук Я.С. сформував наукову школу інженерної, екологічної та регіональної геоморфології та значно розширив напрями наукових досліджень географічного факультету, тривалий час був членом спеціалізованої вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка, членом Вченої ради Українського географічного товариства. Він підготував 12 кандидатів наук, автор, співавтор 21 монографії, 4-х навчальних посібників та понад 300 наукових статей.

У сфері його наукових інтересів домінантними були регіональна та інженерна геоморфологія, динаміка сучасних екзогенних рельєфоутворювальних процесів, геоморфологічне картографування, інженерна, рекреаційна та природоохоронна оцінка рельєфу, створення природно-заповідних об’єктів, чимало інших важливих проблем та сфер професійної діяльності географів.

Ярославу Кравчуку було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України» (2009), за вагомий внесок у міжнародну наукову співпрацю з Університетом Марії Кюрі-Склодовської його нагороджено медаллю Президента міста Любліна (2004).

Висловлюємо щирі співчуття Родині, друзям, близьким Ярослава Софроновича, колективу кафедри геоморфології і палеогеографії, усьому географічному факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

Ярослав Кравчук назавжди залишиться у нашій пам’яті як непересічна Особистість, справжній Учитель, Порадник, як людяна, щира, винятково порядна, толерантна, відкрита до спілкування людина, справжній патріот України.

Хай буде йому Царство Небесне!

Президія Вченої ради
Українського географічного товариства