Програма 35-го Міжнародного географічного конгресу, який проходив 24-29 серпня 2024 року на базі Університету міста Дубліна (DCU) під гаслом: «Святкування світу відмінностей», охопила основні проблеми та напрями розвитку сучасної географічної науки, освіти та відповідної практики, засвідчила тісну пов’язаність географії практично з усіма сферами знань та практичної діяльності.
Такі Конгреси проводяться Міжнародним географічним союзом (МГС) зазвичай кожні 4 роки вже більше 100 років.
Українську географічну спільноту у складі МГС представляє Українське географічне товариство (УГТ), представники якого взяли активну участь у роботі Конгресу, інших заходах під час проведення Конгресу, виступили з доповідями, представивши вітчизняні наукові здобутки, бачення відповідних проблем, особливо наголосивши на проблемах, спричинених російською збройною агресією проти України, що мають особливе, глобальне значення.
На засіданні секції С.03 «Прикладна географія: географія та публічна політика» діючий керівник Українського географічного товариства В.Олещенко презентував колективну доповідь на тему: «Нові виклики та перспективи зростання можливостей географії, спричинені війною в Україні», співавторами якої, окрім доповідача, є академік НАН України, доктор географічних наук, професор, член Президії Вченої ради УГТ Осадчий В.І. (Український гідрометінститут), доктори географічних наук, професори та доценти – віце-президент УГТ Денисик Г.І. (Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського),
Запотоцький С.П. та вчений секретар УГТ Удовиченко В.В. (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), голова Чернівецького відділу УГТ Заячук М. Д. (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), Мальчикова Д.С. та голова Херсонського відділу УГТ Пилипенко І.О. (Херсонський державний університет), віце-президент УГТ Палеха Ю.М. (ДП «ДІПРОМІСТО»), член Вченої ради УГТ Підгрушний Г.П. (Інститут географії НАН України), член Президії Вченої ради УГТ Сосса Р.І. (ТОВ «Українська картографічна група»).
На засіданні секції C.29 «Зміна землекористування та земного покриву», присвяченому картографуванню змін землекористування/земного покриву, даним та методології, вчений секретар Товариства Удовиченко В.В. презентувала результати своїх досліджень на тему: «Моніторинг наслідків військової агресії в Україні за допомогою ГІС та ДЗЗ: ландшафтні дослідження для потреб відновлення території та впровадження інструментів просторового планування».
На цій же секції, під час розгляду питань щодо рушійних сил та впливів змін землекористування та земного покриву, з доповіддю на тему: «Зміни земного покриву та втрати екосистем як результат російської агресії в Україні» виступила директор Інституту географії НАН України, член-кореспондент НАН України доктор географічних наук Маруняк Є.О.
На засіданні секції С.08 з питань культурного підходу доцент Уманського національного університету садівництва, кандидат географічних наук Кравцова І.В. презентувала результати власних досліджень стосовно представлення центрально-європейського культурного спадку в структурі садів та парків України.
На постерній сесій віце-президент Товариства, заступник директора Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України доктор географічних наук, професор Лісовський С.А. представив результати дослідження впливу російської повномасштабної агресії на сталий розвиток українських міст.
Було представлено низку доповідей й іншими представниками Української географічної спільноти, зокрема й тими, які тимчасово працюють за межами України.
Під час роботи Конгресу, а саме 25, 26 та 27 серпня 2024 року відбулося три засідання вищого керівного органу Міжнародного географічного союзу – Генеральної асамблеї. На її засіданнях було розглянуто та вирішено статутні та інші найважливіші питання діяльності цієї неурядової міжнародної організації. Зокрема, було затверджено протокол позачергового Конгресу, що відбувся в Парижі у липні 2022 року та на якому, з ініціативи УГТ, підтриманої Виконкомом та усіма національними комітетами МГС, було ухвалено, зокрема рішення про вигнання Російської Федерації з членів МГС, заслухано та прийнято звіти президента МГС, генерального секретаря, казначея, інформацію щодо основних заходів Союзу на перспективу, затверджено перелік комісій, постійних комітетів, цільових груп, їх голів, підтверджено проведення наступної тематичної конференції Союзу 12-19 квітня 2025 року в Каїрі (Єгипет), регіональної конференції Союзу 17-21 серпня 2026 року в Стамбулі (Туреччина), наступного 36-го Міжнародного географічного конгресу 09-14 липня 2028 року в Мельбурні (Австралія). Конгрес 2032 року передбачено провести в Іспанії.
Учасники засідання Генеральної асамблеї тривалими оплесками засвідчили особливу повагу та щиру вдячність за активну роботу Президентові Союзу М.Медоузу. Президентом МГС на наступний період обрано Н.Лемаршанд (Франція), яка у попередньому складі Керівного комітету Союзу працювала як віце-президент. Обрано нових віце-президентів Союзу, серед яких – заступник директора Інституту географії та просторової організації Польської академії наук М.Вєсковскій, вирішено низку інших питань.
Виступаючи в рамках підсумкової дискусії на заключному засіданні Генеральної асамблеї, представник Української географічної спільноти В.Олещенко висловив вдячність керівництву МГС, керівникам національних комітетів, урядам та парламентам, усім громадянам відповідних країн за підтримку України, нашого народу у протистоянні російській збройній агресії, у боротьбі за утвердження права народів на самовизначення та демократичний розвиток, за забезпечення верховенства права та надійного світового порядку, за право на життя. Наголошено на особливій ролі географії, права у досягненні цих та інших глобальних цілей сталого розвитку, на необхідності утвердження географії як цілісної науки, окремої сфери знань, на неприпустимості показу на картах та у інших виданнях державних кордонів, території як України, так і інших держав, всупереч, вимогам міжнародного права, укладеним міжнародним договорам, об’єктивним обставинам.
Під час проведення Конгресу, засідань Генеральної асамблеї, неофіційних заходів проведено низку перемовин, зустрічей з керівниками Міжнародного географічного союзу, національних комітетів, провідними вченими, у ході яких обговорено проблемні ситуації, перспективи розвитку географічної науки та освіти, проведення спільних заходів, шляхи посилення співпраці, насамперед, в контексті протистояння та подолання наслідків російської збройної агресії проти України.
Вшановуючи особливу роль у забезпеченні міжнародної підтримки України, конструктивне вирішення відповідних питань під час перебування на посаді Президента МГС М.Медоузу на добру згадку про Україну та українських географів подаровано нагрудний знак Почесного члена Українського географічного товариства, який з вдячністю прийнято.
Інформаційна служба